ARI KOVANININ YAPISI ÖZELLİKLERİ

 

ARI KOVANI YAPISI ÖZELLİKLERİ ÖLÇÜLERİ

 

 

 

       Arıcılıkta kullanılan en önemli ve ana girdilerin başında kovan gelmektedir. Arıların barınağı,yuvası ve bal üretim alanı olan kovanlar iptidai (ilkel) ve fenni olmak üzere iki gruba ayrılır.  

 

Günümüzde kara kovan da denilen iptidai kovan kullanımı pek yaygın değildir. Genellikle fenni kovan ile üretim yapan arıcıların arılığında bir veya iki adet kara kovan bulunur. Bunun dışında ekonomik anlamda üretim yapılan arıcılıkta kullanımı yoktur.

İlkel Kovanlar;
İçi oyulmuş kütükler, çamurla veya samanla sıvanmış hasır veya çalıdan örülmüş sepetler olabildiği gibi su kabakları, toprak kaplar, basit tahta kutular ve hatta meyve sandıkları kovan olarak kullanılır. Açılıp kontrol edilmeleri ve herhangi bir şekilde müdahale edilmesi mümkün değildir. İlk başlangıçta kovan içerisine dalak denilen el büyüklüğünde bir parça kabartılmış mum konur. Daha sonraki bütün işlemler arılar tarafından müdahalesiz olarak yapılır.
Fenni Kovanlar; Ülkemizde ve dünyada ekonomik üretim için tamamen fenni kovan kullanılır. Dadant ve langstrot olmak üzere iki çeşit fenni kovan vardır. Yapıları ve özellikleri aynı olmasına rağmen sadece ölçüleri farklıdır. Ülkemizde en çok Langstrot tipi kovan kullanılır.

 

Langstrot tipi kovanda kuluçka ve ballık aynı ölçüdedir.  Kuluçkada 10 adet ve ballıkta 10 adet olmak üzere toplam 20 adet çerçeve bulunmaktadır.
Langstrot Kovan Ölçüleri: