BILDIRCIN DOSYASI

 

         BILDIRCIN CİVCİVLERİNİN BAKIM VE BESLENMESİ

 

              

Yumurtadan yeni çıkan civcivler ana makinalarına alınmaktadır. Ana makinalarında önemli olan husus sıcaklıktır. Tabii kuluçka sonunda yumurtadan çıkan yavrular ana hayvanların altına girerek ısınmaya çalışırlar suni kuluçka ile üretilen yavruların soğuktan korunması için ise ana makinaları gerekmektedir.

Ana makinalarında ısının ilk hafta 35 C aşağı düşmemesi gerekmektedir. İkinci hafta ısı 32 C ve üçüncü hafta ise 30 C de olması istenilmektedir. Bıldırcınlar 3 ve 4 cü haftadan itibaren yetiştirme kafes yada bölmelerine alınmalıdırlar. Kafes yada bölmelerde önemli olan husus fazla sıklıktan doğabilecek ölümleri önlemektir. Örneğin 30x30 cm.lik bir alanda 20 kadar genç bıldırcın konulabilir. Yumurtalık bıldırcın yetiştiriciliğinde yavru bıldırcınlar 5 nci haftadan itibaren yumurta kafeslerine alınırlar.

BESLENME:

Bıldırcın civcivleri çok küçük olduğundan başlangıçta yemlerin iyice öğütülmüş olması gerekmektedir. Yem civcivlere su ve toz yemin karışımından oluşan bir hamur şeklinde verilmelidir. Ancak büyük işletmelerde iş hacmini azaltmak için toz yem verilir. Yem ve su ile birlikte civciv ve ergin bıldırcınlara ince kıyılmış yeşil ot ve sebzelerde verilmelidir. Ancak bıldırcınlara yem hamur halinde verildiğinde su ve yeşillik verilmemelidir.

Bıldırcının tat alma duyusu diğer hayvanlara göre daha fazla gelişmiştir. Acı ve tuzlu yemleri sevmemektedirler.

Sizlere aşağıda değişik dönemlerde bıldırcınlara uygulanması gereken çeşitli yem rasyonları veriyoruz.

 

 

 GERİ