BILDIRCIN DOSYASI

 

          KULUÇKA MAKİNASI YAPIMI

 

             

 Kuluçkalık yumurtalardan gerekli ısı, nem, havalandırma ve çevirme düzeni sağlanarak belirli sürede civciv çıkaran makinelere kuluçka makinesi denir. Modern kuluçka makinalarının yanında kendi imkanlarımızla yapılabilen el yapımı kuluçka makinalarıda mevcuttur. Toprakana ekibi olarak en ekonomik ve verimli bir kuluçka makinasının nasıl yapılacağını aşağıda anlatmaya çalıştık.  

Kuluçka Makinası İçin Gerekli Malzameler

1-Bir adet izolasyonlu bir kap (eski bir buzdolabı idealdır)
2-Termostat (Dijital tercih edilirse iyi olur
3-Yeterli miktarda elektrik kablosu
4-Sıcaklık için kullanılacak 8 Adet ampul
5-Nem ölçer
6-Hava Akımı İçin bir adet bilgisayar fanı
7-Nem için herhangi bir su kabı

 

 
 

Makinenin Yapılışı 

Bu iş için ayarladığımız buzdolabına malzemelerin uygun şekilde yerleştirilmesi için önceden gerekli planlamayı yapmalıyız. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi buzdolabının tavanına ve tabanına 4'er adet olmak üzere ampuller yerleştirilir. Bağlantılarının seri olmasına dikkat etmeliyiz. Ampul bağlantılarını gerçekleştirdikten sonra termostat bağlantısı yapılır. Termostat bağlantısı, üzerinde şema ile gösterilmektedir. Uygun hava akımının yapılacağı bir yere fan yerleştirilir. Buzdolabının tavanına fanın konulması uygun olacaktır. Daha sonra üst ve alt kısımlara su kapları konulur. Makinenin yumurta konulacak ızgaraları 45 derece hareketli bir şekilde monte edilir. çevirme düzeneği yapıldıktan sonra makinemiz kullanıma hazır hale gelmiş demektir.

Kuluçka makinesinin sıcaklığı 37 C olmalıdır. Bunun için termostat 37,5 C ayarlanır. Nem oranının %65-70 olması gereklidir.. Nem için makineye su koymamız yeterlidir. Çevirme düzeneği için hareketli ızgaralara üstten bir bağlantı yapılmak suretiyle elle mekanik olarak yapılabilir. Günde en az 4-5 defa yumurtaların 45 derece ile çevrilmeleri gerekmektedir. 

GERİ