ANADOLU'NUN ENDEMİK ÇİÇEKLERİ

 

 
                Endemik Bitki, özellik olarak ve bölgenin ekolojik koşulları gereği bulunduğu bölgeden başka hiç bir yerde bulunmayan bitkilerdir. Ülkemize has, hatta ülkemizin sadece bazı bölgelerine has bir çok endemik bitki bulunmaktadır. Ancak endemik çiçek olarak sınırlı sayıda endemik çeşitlerimiz bulunmakta olup bunlardan bazıları  ANADOLU'NUN ENDEMİK ÇİÇEKLERİ olarak literatürlere geçmiştir.

Anadolunun Endemik Çiçekleri videosunu izlemek için tıklayın...


   
  

 

AKSEKİ NEVRUZU

Ülkemizde sadece Antalya Akseki ilçesinde bulunur. Süsengiller familyasından soğanlı bir bitki olup 700-800 m yüksekliklere kadar çam ormanı, fundalık gibi yerlerde yaşar. Mart Ayında Çiçek açar. Bitki boyu 50-55 cm dir.

 
 

ALLI GELİN ÇİÇEĞİ

Lahanagiller Familyasından olan bu bitki doğal olarak sadece Ülkemizde görülebilen bir çiçek türüdür. Erzurum,Erzincan, Tunceli, Artvin, Malatya, Giresun, Gümüşhane,Bayburt çevrelerinde yetişir. Nisan ayı ortalarında tomurcuklanarak mayıs ayı içerisinde çiçek açar. Oldukça hoş kokuludur.

 

ACI ÇİĞDEM

Acı Çiğdemin Anavatanı Türkiye olup Antalya bölgesinde yaygındır. Süsengiller familyasına dahildir. Çok yıllık otsu ve yumrulu bir bitki olup mavi veya  beyaz çiçeklere sahiptir. 20-25 cm boylanır ve zehirli bir bitkidir.

   

BOZKURT KURTKULAĞI ÇİÇEĞİ

Bozkır Kurtkulağı çiçeği Ülkemizde sadece Aksaray, Konya ve Niğde de bulunur. Süsengiller familyasından olup 20-30 cm boylanır. Kayalı veya kumlu tepeler, stepler, iğne yapraklı ve kayalı ormanlarda sıkça görülür. Mayıs ayı başında çiçek açar ve haziran ayına kadar çiçeklenmesi devam eder.

   

MUŞ LALESİ

Ülkemizde Muş başta olmak üzere Erzurum,Gaziantep, Ağrı, Kahramanmaraş, Hakkari ve Siirt dolaylarında yetişir.Muş Lalesi Zambakgiller familyasından olup soğanlı bir bitkidir. Çiçeği çok çeşitli renklerde olabildiği gibi genellikle kırmızıdır. Çiçek yapısı sarığa benzer. Çiçekler bahar aylarında çıkmaya başlar ve 15 gün gibi kısa bir sürede sona erer.

   

ŞAKAYIK

Ülkemize has bir çiçek olup Çanakkale'de yaygındır. Şakayık Şakayıkgiller Familyasının tek türüdür. Çok dayanıklı bir çiçek olup genellikle ekildiği ilk yıl çiçek vermez. Çiçeklenme dönemi Mayıs Haziran aylarıdır.

   

SARI SÜSEN ÇİÇEĞİ

Ülkemizin Endemik çiçeklerinden olan sarı süsen çiçeği süsengiller familyasından olup Muğla çevresinde yaygındır. 0-1200 m yüksekliklere kadar yayılım gösteren 1-1.5 m boylanabilen otsu bir bitkidir. Daha çok dere kenarları, su birikintileri, kesekler, tatlı su bataklıkları  gibi yerlerde yetişir.Çiçekler sarı renkte olup tüm yaz açarlar.

   

DAĞ SÜMBÜLÜ

Sadece Ülkemizde bulunan bu bitki türü daha çok Kayseri Sivas, Malatya, Adana, Tunceli, Kahramanmaraş ve Erzincan  illerinde bulunur. Dağ sümbülü daha çok bataklık alanlarda ve tarla kenarlarında yetişir. Otsu soğanlı  bir bitkidir. Çiçekleri mavi tonlarında olup küme halinde dizilmiştir.

Boyu 35 cm'ye kadar olabilir. Şubat-Mayıs aylarında çiçek açar.

Tıpkı diğer dağ sümbülü türleri gibi gruplar hâlinde bulunurlar. 20-40 çiçek tek bir salkımda toplanır. Bu bitkinin çiçekleri çok miktarda balözü salgıladığından arılar için çok değerlidirler.

 

   

TERS LALE

Ülkemizin en nadide endemik çiçeği olan ters lale başta Hakkari olmak üzere Ankara, Eskişehir,Bilecik Afyonda yetişir.Ters lale 65-75 cm kadar boylanabilir. Her dalında 6 adet lale çiçeği ters şekilde bulunur. Ülkemizde koruma altına alınan türlerdendir.

   

YÜKSÜKOTU ÇİÇEĞİ

Konya, Muğla, Antalya, Isparta, İçel çevrelerinde yetişir. Sarıcagiller familyasına ait olup çok yıllık otsu bir bitkidir. Çiçekleri yaz başında açar sonbahar kadar sürer. Çiçekleri yüksüğe benzer. Genellikle ormanlık alanlarda, gölgelik  ağaç altlarında zayıf topraklarda iyi gelişim gösterir. Üretimi tohum ile olur.

   

AK ZAMBAK

Mis zambağı adı ile de anılan ak zambak ülkemizde Ordu ve Tokat dolaylarında bulunur.1300 rakıma kadar yetişmekte olup genellikle ormanlık, makilik gibi gölgelik alanlarda yetişir. Çiçekleri boru şeklinde olup oldukça gösterişli ve hoş kokuludur. Mayıs Haziran aylarında çiçek açar.