Kurşuni küf
(
Botrytis cinerea)

 
          Konukçu bitkileri arasinda domates, marul, hiyar, biber, patlican, çilek gibi bitkilerdir. Konidi, miselyum ve sclerot gibi degisik formlarda bitki artiklari üzerinde ve toprakta barinir ve olumsuz kosullari özellikle sklerotlar halinde geçirmektedir. Yagmur, rüzgar ve örtü altinda hava akimlari yardimiyla yayilmaktadir. Hava neminin %95 ve sicakligin 17-23 °C oldugu havalar hastaligin gelismesi için ideal ortamlardir.

            Hastalanan organlar üzerinde fungus tarafindan bol miktarda olusan sporlar sulama suyu, rüzgar, isleme alteleri ya böcekler ile etrafa kolaylikla yayilmaktadir. Hastalik etmeni kültür bitkilerinde hastalik olusturabildigi gibi bir çok yabanciot üzerinde de bulunabilir ve bundan dolayida yil içerisinde hava kosullarinin uygun oldugu her zaman her tarafda bulunabilir.

          Hastalik etmeninin bu sporlari su ve çig bulundugu zaman çimlenerek çim tüplerini meydana getirerek yarali dokulardan bitkilere giris yaparlar. Çiçek yapraklari ya da yanmis uç yaprak gibi yaslanmis bitki organlari mevcut ise fungus bu ölen dokularda hizla gelisir ve bunlara kosu olan saglikli dokulara dogru bir gelisme gösterir. Fungusun miselleri nemli kosullarda toprak üzerinde de gelisir ce birbiren yakin bitkileri infekete edebilir.