15.15.15 ( N.P.K )
          KOMPOZE GÜBRE

 

* Meyve ve Sebze yetiştiriciliğinde sıklıkla kullanılan bir gübredir.Potasyumca zayıf olan ve Potasyum ihtiyacı olan bitkinin yetiştirildiği topraklarda kullanılır.

  • * Azot, Fosfor ve potasyum gibi üç ana besin maddesinin bitkiye bir defada verilmesini sağlayan bir gübredir

  • %15 Azot (N)

  • %15 Fosfor (P2O5)

  • %15 Potasyum (K2O)

  • %15 Kükürt (S)

 

Bileşiminde %15 azot (N), %15 fosfor (P2O5) ve %15 potasyumu (K2O) eşit oranda içeren kompoze gübre çeşididir. Dengeli gübreleme yapmak için ideal bir ürün olan 15.15.15 gübresi mahsulde verime etki etmektedir.

15.15.15 gübresinde azot, fosfor ve potasyum dışında yaklaşık %15 oranında da kükürt bulunmaktadır. Kükürt SO4 formunda olup bitkiler tarafından doğrudan alınabilir formdadır. Bu gübrenin, potasyum açısından fakir olan topraklarda kullanılması tavsiye edilir.

İçeriğinde bulunan potasyum sayesinde; don ve soğuklara dayanıklılık artar, hastalık ve zararlılara karşı bitki direnci yükselir. Meyve de; şeker / asit oranı dengelenir, raf ömrü uzar, meyve rengi iyileşir. Meyveler aynı zamanda olgunlaşıp, hasat süresi kısalır.

15.15.15 gübresi mısır, tütün, patates, meyve ağaçları, bağ, zeytin ve narenciye ile her türlü sebze yetiştiriciliğince rahatlıkla kullanılabilir. Sebzelerde fide dikiminden 1-2 hafta önce, ağaçlarda ise su yürümeden önce yani tomurcuklanmadan 3-4 hafta önce kullanılmalıdır

 

* Suda çözünürlüğünün yüksek olması, bitkinin temel bitki maddelerinden sağladığı faydayı artırır.

İçeriğindeki Fosfor ve Potasyum ;

* Bitkilerin erken olgunluğa erişmesini sağlar.

* Bitkilerin kök gelişimini hızlandırır.

* Bitkilerin soğuğa karşı dayanıklılığını artırır.

* Bitkilerde (özellikle Tahıllar da) sapın kuvvetli gelişmesini sağlayarak bitkinin yatmasını engeller.

* Bitkilerin niteliklerini artırarak ürünün kaliteli ve verimli olmasını sağlar.