DÜNYADA EKONOMİK ÖNEMİ OLAN

ÖRDEK IRKLARI


 

Suna Ördeği (Tadorna tadorna)
Angıt Ördeği (Tadorna ferruginea)
Karolin Ördeği (Aix sponsa)
Mandarin Ördeği (Aix galericulata)
Beyaz Mandarin Ördeği
Halkalı Ördek (Callonetta leucophrys)
Şili Ördeği (Anas sibilatrix)
Fiyu Ördeği
Mavi Kanatlı Ördek (Anas discors)
Tarçın Renkli Ördek (Anas cyanoptera)
Kaşıkgaga (Anas clypeata)
Kestane Ördeği (Anas castanea)
Kılkuyruk (Anas acuta)
Bahama Kılkuyruk Ördeği (Anas bahamensis)
Gümüş Bahama Kılkuyruk Ördeği (Mutasyon)
Çıkrıkçın Ördeği (Anas querquedula)
Benekli Çamurcu Ördeği (Anas formasa)
Çamurcun Ördeği (Anas crecca)
Gümüş Ördeği (Anas versicolor)
Yaz Ördeği (Marmaronetta angustirostris)
Tepeli Patka (Aythya fuligula)

 

 

Pekin Ördeği (Anas platyrhynchos domestica)

Pekin ördeği ilk defa ülkemize  1984 yılında, Çin'den getirilmiştir. Bundan 100 yıl önce, Amerika'ya da götürülmüştü. Orada çok yetiştiriliyor, eti de çok seviliyor. İngiltere bu ırkı geliştirdi, şimdi bütün dünyaya satıyor Ülkemizde yetiştirilen pekin ördekleri tüy tipi pekin ördekleridir. Yumurta verimi yüksektir. Yılda 150-200 yumurta alınabiliyor. Karaciğeri, tüyleri ve gübresi ayrıca gelir getiriyor.
Tüyleri kremsi beyaz, gaga ve ayakları portakal rengidir.
Hastalıklara karşı oldukça dayanıklı. Tavukları kitle halinde öldüren hastalıklar, bu ördeklerde görülmüyor. Yumurta verimi 40 hafta sürer. Bu sürede 200' e yakın yumurta verebilirler. Yani yüksek verimli hayvanlardır.

 


Suna Ördeği (Tadorna tadorna) Büyük boylu alaca renkli bir ördektir yürürken ve uçarken kazı andırır . başı koyu yeşil göğüs kuşağı kızıl gagası ve bacakları pembedir. erkekler gaga tepesinde oluşan yuvarlak et beni ile dişiden ayrılır genç ördeğin alnı yanakları ve alt tarafı beyazdır. Erkek uçarken ıslık sesine benzer ses çıkarır dişi ise vaklar. Suna ördeği   doğal ortamda acı,tuzlu ve sığ göllerde yaşarlar.  Yerdeki tünel ve oyuklara yuva yapar 7 ile 12 arası yumurtlar kuluçka süresi 28 gündür. Evcil ortamlarda beslenilebilen bu ördeğin diğer ördeklerle uyumu iyidir.

 


Angıt Ördeği (Tadorna ferruginea) Görünüşü bir kazı andıran güzel bir ördek türüdür.  Gövdesi kızıl kahverengi kuyruğunda siyahlık vardır baş kısımları gövdesinden daha açık renktedir. Dişi ve genç ördeklerde göz çevrelerinde beyazlıklar bulunur erkeğin boynunda ince ve siyah bir halka vardır. Yurdumuzda da yaşayan bu ördek türü küçük göl ve derelerin çevresinde kayalık arazilere çoğu zamanda sudan uzağa yuva kurar. 10-15 adet yumurta yaparlar kuluçka süresi 28 gündür. Evcil ortamda beslen angıt ördekleri çiftleşme döneminde hırçın olurlar ayrı bir yerde tutmak gerekir.

 


Mandarin Ördeği (Aix galericulata) Yaklaşık olarak 41-49 cm uzunluğunda, 65-75 cm kanat açıklığındadır. Erkek ve dişi arasında oldukça belirgin tüy rengi farklıklıkları vardır. Erkekler göz alıcı ve çeşitli renkleriyle oldukça dikkat çekiciyken, dişiler oldukça sıradan tüylere sahiplerdir.

Yetişkin erkekler çizgili ve oldukça belirgin şekilde tanınabilen kuşlardır. Kırmızı bir gagası, geniş yarımay biçimli beyaz göz çerçeveleri ve kırmızımısı bir yüzü ve yanakları vardır. Göğsü iki dikey beyaz şeritle bölünmüş mordur. Yan tarafları kırmızımsı ve sırta doğru turuncular içerir. Dişiler Carolina ördeğinin dişilerine benzerdir, göz etrafında ve gözün arkasından sırta kadar uzanan beyaz şeritleri vardır, alt kısımlar daha soluktur ve yan taraflar beyaz çizgilidir. Gagasının ucu soluk renklidir.

 


Karolin Ördeği (Aix sponsa) Carolin ördeği mandarin gibi gösterişli bir ördektir ana vatanı kuzey Amerika’dır. Erkeğin üzerinde mandarine göre yeşil tonları daha fazladır bu ördeklerde diğer ördeklerle geçimi gayet iyidir. Nisan -mayıs aylarında kuluçkaya yatarlar 10 ile 13 yumurta yaparlar kuluçka süresi 28 gündür. Mandarin ördeklerine uygulanan yuva sistemi bu ördeklere de uygulanabilir.

 


Beyaz Mandarin Ördeği

Anavatanı mandarin ördeği mutasyonudur.Yaşama ortamı göl ve nehir kıyılarındaki sazlıklar. Mandarinler   karolinlerle beraber  en gösterişli ördeklerden biridir. Kolay bakımları ve dayanıklı oluşları sayesinde yeni başlayanların gözdesidirler. Mutlaka çift beslenirler. Diğer hayvanlarla çok rahat uyum sağlarlar. Yuvalarını  ağaçlara  yaptıkları  için   yuvalığını  yerden  120 - 150  cm  yukarıda   sabitlemek gerekmektedir. Yuvalık  35 cm * 35 cm  tabanlı 50 cm yüksekliğin deki dikdörtgenler prizması şeklindeki bir kutuya merkezi tabanından 15cm yukarıda olan 12 cm çaplı bir delik açılarak yapılır. Kanadı kesik olan ördekler için bir rampa kullanılmalıdır.
Çok iyi uçarlar , ya kafeslerin üstü kapatılmalıdır yada kanat kesimi uygulanmalıdır. Kafes ortamı iyi bitkilendirilmiş havuzlu 9m2 kafes.çift olarak beslenir. Beslenme yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillik.  Üreme yaşı bir yaşında iken olur. Üreme zamanı nisan ayıdır.Yıllık yumurta sayısı 8-12 yumurtaolup Kuluçka süresi 28 gündür

 


Halkalı Ördek (Callonetta leucophrys)
Yaşama ortamı ormanlarla çevrili göl ve nehir kıyıları. İyi bitkilendirilmiş bir kafeste yerden yükseğe yuvalarını yaparak yavru çıkarabilirler.yavrular çok küçük olduğundan  kafes tellerinin göz aralığı küçük olmalıdır.çift olarak beslenir. Alt türler sarı mutasyonu vardır.

En küçük ördeklerden biridir. Kafes ortamı iyi bitkilendirilmiş en az 10 m2 büyüklükte olmalıdır. Yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillikle beslenmelidir. Bir yaşında iken ürer. Üreme ayı Mayıs ayı olup yıllık yumurta sayısı 8-12 adettir. Kuluçka süresi 24-26 gündür.

 


Şili Ördeği (Anas sibilatrix) Anavatanı  Güney Amerika’nın güneyi ve falkland adalarıdır. Yaşama ortamı  göl ve nehir kıyılarındaki sazlıklardır. Çift olarak beslenir. Alt türler  a.penelope -fiyu ördeği – avrupa ve türkiye’de yaşarlar. A.americana -amerikan wigeon- amerika’da yaşar.

Orta boy bir ördektir. Kafes ortamı  iyi bitkilendirilmiş 10m2 kafes alanı gereklidir. Yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillik ister. Üreme zamanı nisan ayı olup 1 yaşından itibaren üremeye başlar. Yıllık yumurta sayısı 8-10 adet ve kuluçka süresi 24-25 gündür.

 


Fiyu Ördeği  Anavatanı Avrupa dır. Göl ve nehir kıyılarındaki sazlıklarda yaşarlar. Çok kolay üreyen bu küçük ördekler , iyi bitkilendirilmiş bir kafeste kendi yuvalarını yaparak yavru çıkarabilirler.Yavrular çok küçük olduğundan kafes tellerinin göz aralığı küçük olmalıdır. Çift olarak beslenir.  En küçük ördeklerden biridir.Kafes Ortamı  İyi bitkilendirilmiş 4m2 kafes yeterlidir.  Yumurta yemi dışında, buğgay, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillikle beslenir.

 


Mavi Kanatlı Ördek (Anas discors)  Anavatanı  Güney Amerikadır.Yaşama ortamı ormanlarla çevrili göl ve nehir kıyılarıdır. İyi bitkilendirilmiş bir kafeste yerden yükseğe yuvalarını yaparak yavru çıkarabilirler. Yavrular çok küçük olduğundan  kafes tellerinin göz aralığı  küçük olmalıdır. Çift olarak beslenir.
En küçük ördeklerden biridir.
Kafes ortamı iyi bitkilendirilmiş 10m2 kafes yeterlidir. Yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillik ile beslenir. Bir yaşında iken ürer. Üreme ayı Mayıs ayı olup yıllık yumurta sayısı 8-12 adettir. Kuluçka süresi 24-26 gündür..

Tarçın Renkli Ördek (Anas cyanoptera)  Anavatanı ingiliz adalarından ,fransa'nın batı sahillerine oradan asya ve çin'e kadarolan kısımdır.
Yaşama ortamı göl ve nehir kıyılarındaki sazlıklar.
Genel olarak sakin ördeklerdir. Daha küçük ördeklerlede gayet iyi geçinirler. Mutlaka temiz su bulunan havuzlara ihtiyaçları vardır. Dişiler yumurtlamak için doğada tavşan oyuklarını seçerler. Sizde bunu toprağa gömdüğünüz yumurtlama kutusu ve bir tünelle sağlayabilirsiniz . Kutunun eni,boyu 35 cm ve yüksekliği 35 cm , tünelin çapı 15 cm ve uzunluğu 30 cm olmalıdır.
Dişi 7-12 arasında krem- beyaz renkli yumurta yapar ve kuluçka süresi 28 gündür. Erkeklerin gagalarının üzerinde kırmızı bir yumru olur dişilerin ise gagalarının üstü beyazdır. Çok rahat uyum sağlarlar. Çift olarak beslenir.
Kafes ortamı çim tabanlı 12 m2 havuzlu kafesler olmalıdır.
yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillik ile beslenmelidir.
Erkekler iki yaşında olgunluğa ulaşırlar.

 

Kaşıkgaga (Anas clypeata), ördekgiller (Anatidae) familyasından Avrupa ve Asya'nın kuzey bölgeleriyle Kuzey Amerika'nın bazı alanlarında bulunan bir yüzücü ördek, bir kaşıkgaga türü.

Dağılım alanlarından uzaklara göç eden kuşlardır. Üreme zamanları dışında toplu halde yaşarlar ve sürüler oluşturular. Erkekler gaga biçimleriyle ve yeşil başlarıyla tanınırlar. Göğüs,karın ve böğürler beyaz ve fındık rengidir. Boyutları 49-52 cm arasıdır. Dişiler açık kahve, gagaları yine splatula biçimindedir. Kanat uçları gridir.

 


Kestane Ördeği (Anas castanea)
Anavatanı:avustralyadır. yaşama ortamı:ormanlarla çevrili göl ve nehir kıyıları. Orta boy bir ördektir. sakin olduğu için diğer ördeklerle karma kafeslerde kolay uyum sağlarlar. Çift olarak beslenir.
kafes ortamı iyi bitkilendirilmiş olmalı, 10m2 kafes alanı yeterlidir. Yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillikle beslenmelidir.. 2-3 yaşında iken ürer. Üreme ayı Mayıs ayı olup yıllık yumurta sayısı 7-12 adettir. Kuluçka süresi 24-26 gündür.

Kılkuyruk (Anas acuta), ördekgiller (Anatidae) familyasından bir yüzücü ördek türü. Daha önceleri Dafila acuta olarak isimlendirilmiştir.

Yeşilbaş büyüklüğünde, ancak ondan daha ince ve boyludur. Erkekte baş ile sırt arasında uzanan boynun arkası kahverengi, ense siyahımsı, göğüs ve karın beyazdır. Boynun her iki tarafında başa kadar uzanan beyaz birer şerit bulunur. Kuyruk tüylerinden ikisi geriye doğru hayli uzamıştır. Bu uzayan tüy sayesinde Kılkuyruk olarak anılır.

Dişilerde vücudun üst kısmı kırmızımsı kahverengi ve koyu lekeli, karın krem rengi, karın yanları aynı şekilde koyu lekelidir. Erkek ve dişide gaga ve ayaklar mavimsi gri, kuyruk sivri, boyun ince, kanatlar dar ve kanat uçları sivridir.

Kılkuyruklar büyük pek derin olmayan temiz suları tercih ederler. Sulak alanlarda açık alanları tercih ederler. Bahar başlarında yuvalarını yaparlar ve yavrularına iyi bakarlar. Çok iyi uçucu kuşlardandır. Uzun göçler yapabilirler.

 


Bahama Kılkuyruk Ördeği (Anas bahamensis)
Anavatanı:kuzey ve orta avrupa, kuzey amerikadır. Yaşama ortamı:büyük göllerde ve ağaçsız geniş alanlarda. Erkek 65 cm kadardır. Büyük ördeklerdendir. Yavrularını büyütmek oldukça kolaydır. Sakin ve kafes ortamına kolay uyum sağlayan bir ördektir. Kafeste 20 yıl kadar yaşadığı tespit edilmiştir.
Kafes ortamı:iyi bitkilendirilmiş 12 m2 olmalıdırç. Temiz su bulunan bir havuzda olmalıdır.
Yumurta yemi dışında, buğday, mısır gibi tohumlar ,ve bolca yeşillik ile beslenirler..
1 yaşında iken ürer. Üreme ayı Mayıs ayı olup yıllık yumurta sayısı 7-12 adettir. Kuluçka süresi 24-26 gündür.

Gümüş Bahama Kılkuyruk Ördeği (Mutasyon): Aanavatanı:kuzey ve orta avrupa, kuzey amerikadır..
Yaşama ortamı:büyük göllerde ve ağaçsız geniş alanlarda. Erkek 65 cm kadardır. Büyük ördeklerdendir. Yavrularını büyütmek oldukça kolaydır. Sakin ve kafes ortamına kolay uyum sağlayan bir ördektir. Kafeste 20 yıl kadar yaşadığı tespit edilmiştir.
Kafes ortamı:iyi bitkilendirilmiş 12 m2olmalıdır. Temiz su bulunan bir havuzda olmalıdır.
Bir yaşında üremeye başlar ve yıllık yumurta sayış 7-12 adettir. Kuluçka süresi 24-26 gündür.

 


Çıkrıkçın Ördeği (Anas querquedula)
Çıkrıkçın (Anas querquedula)http://www.forumrenkli.com/images/smiley/virgul.gifAnatidae familyasından bir küçük yüzücü ördek türü.
Avrupa ve batı Asya'nın birçok bölgesinde yerleşim gösterirhttp://www.forumrenkli.com/images/smiley/virgul.gifkışları nüfusun tamamı büyük sürüler oluşturarak Afrika'ya göç eder.
Diğer küçük ördek türleri gibi sudan kolayca ve hızlıca yükselirler. Yaşam alanları korulukların yakınlarındaki sığ bataklıklar ve step gölleridir. Yetişkin erkeklerhttp://www.forumrenkli.com/images/smiley/virgul.gifkahverengi başarından göze kadar uzanan beyaz bir yarım ay şeklinde yamalıdır. Tüylerin geri kalanı gridir. Gaga ve bacaklar gridir. Uçuşları sırasında açık mavi iç tarafları görülebilir.
Bazen çamurcuna benzeyen kahverengi dişilerhttp://www.forumrenkli.com/images/smiley/virgul.gifdaha sert yüz şekilleri ve sıkı sık su sıçratmalarıyla onlardan ayrılırlar.

 


Benekli Çamurcu Ördeği (Anas formasa)
Çamurcun (Anas crecca), ördekgiller (Anatidae) familyasından bir ördek türüdür.

Erkeklerde baş kahverengi olup, baş yanlarında gözleri de içine alan ve enseye doğru darlaşarak uzanan yeşil renkli geniş birer kuşak vardır. Bu kuşağın ön kısmı sarı bir çizgi ile çevrilidir. Ayrıca ensede de siyah bir leke bulunur. Kuyruk gri, karın taraf mat beyazdır. Dişilerde ise genel renk kırmızıya çalan kahverengidir. Ancak üzerindeki lekeler erkekten daha iridir. Erkek ve dişide kanat aynaları yeşil ve aynaların ön ve arka kenarları beyaz, gaga ve ayaklar mavimsi gri renktedir.
Yüzücü ördeklerin en küçük olanıdır.Ülkemizde en çok görülen ördek türüdür. Üreme mevsimleri haricinde erkekler dişilere daha benzer olarak görünürler. Uçuşları hızlıdır.

 


Gümüş Ördeği (Anas versicolor: Anavatanı Güney Amerika olup ormanla çevrili göl ve nehir kıyılarında yaşar. Tüyleri kahverenginin çeşitli tonlarında kırçıl bir görünümdedir. Çift olarak yaşarlar. Yuvaları yerden yüksek olmalı, yavruları küçük olduğundan kafes gözleri oldukça küçük olmalıdır. Bir yaşından itibaren üreme olgunluğuna erişir. Yıllık yumurta sayıları 7-12 olup kuluçka süreleri 21-23 gündür.

 


Yaz Ördeği (Marmaronetta angustirostris): Kahverengi krem renklenmesiyle pek dikkat çekmeyen bir ördek türü olup genelde ilkbahar ve yaz aylarında güney ve doğu bölgelerimizdeki sulak alanlarda karşılaşılır. Yaz ördeği, yaklaşık olarak 39-42 cm uzunluğundadır. Yetişkinler soluk kumlu-kahverengi renkli, yaygın olarak beyaz lekeli, gözleri koyu bantlı ve tüylü başlıdırlar. Gençler yetişkinlere benzer fakat daha fazla beyaz lekelidirler. Uçuşları sırasında kanatlardaki açık renkler görülür. Nüfusunun azalması nedeniyle bir kırmızı liste kuşu haline gelmiştir. Üreme alanı olarak sazlıklarla kaplı, çok derin olmayan tatlı su göllerini seçer; bu yüzden üreme alanları son 40 yılda hızla azalmıştır.

 


Tepeli Patka (Aythya fuligula): Tepeli patka (Aythya fuligula), ördekgiller (Anatidae) familyasından 45 cm. boyunda, bir milyon nüfuslu bir dalıcı ördek türüdür. Yetişkin erkekler beyaz böğürleri ve mavi-gri gagaları haricinde tamamen siyahtırlar. Türe adını veren tepeli bir başları vardır.

Yetişkin dişiler, soluk kahverengi böğürlü, dalmaları diğer ördeklere nazaran daha basitçedir.

Tepeli patkalar, ılıman iklimlerde, kuzey Avrasya'da yerleşim gösterirler. Bazen kışlarını geçirmek üzere Amerika ve Kanada'nın sahillerine göçederler.