ÜLKEMİZDE YETİSTİRİLEN BASLICA KÜLTÜR IRKLARI

 

ÜLKEMİZDE YETİSTİRİLEN BASLICA KÜLTÜR IRKLARI:

HOLSTEİN FRİESİEN:

Marmara ve Ege bölgelerinde yoğun olarak yetistirilmektedir. Zamanla Akdeniz bölgesinde de yaygınlastı. Çok kolay tanınabilir. Çünkü bedeni siyah ve beyaz parçaların birlesmesiyle renklenir. Gayet iri yapılıdırlar. Amerika'dan getirilenlerin süt yönü üstündür.

Hollanda'dan getirilenlerin et yönü üstündür. Memeleri büyük ve yumusaktır. Serin iklimi olan yerlerde bu hayvanlar daha verimli olurlar. Bakım ve besleme sartları iyi olursa, bu ırkla çok verimli ve kârlı bir hayvancılık yapılabilir. Az verimli yerli ırklarımız Holstayn ırkı hayvanlar ile melezlenince yerli hayvanlara göre daha çok verim elde edilmektedir.

JERSEY

Anavatanları İngiltere ve Fransa arasındaki Jersey adası olup, Türkiye'ye Amerika'dan getirildiler. Karadeniz bölgemize uyum sağlayan Ufak, sevimli, hassas yapılı hayvanlardır. Rengi açık kahverengiden koyu kahverengine kadar değisir. Genellikle geyik rengi hakimdir. Yediği yemi en yüksek oranda süte çevirir. Sütü çok yağlıdır. Yumusak davranıslar karsısında sakin ve iyi huyludur. Sert davranıstan hoslanmazlar. Sıcak havalardan etkilenmezler. Et verimi düsüktür. Yerli ırklarla melezlemeden çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Yavruları cılız ve zayıf olduğu için iyi bakım ister.

   

ESMER (MONTFON)

Anavatanı İsviçre'dir. Aslında Esmer ırk olmasına karsılık Montafon adıyla bilinmektedir.Türkiye'de boz ırk sığırlarla yapılan melezlemelerle Karacabey Esmeri gelistirilmistir. Bugün bu ırktaki hayvanlar Türk Esmeri denecek kadar ülkemize ait olmustur. Rengi gümüs renginden koyu esmere kadar değisir. Sırtta açık renk bir çizgi bulunur. Burun ucu, boynuz ucu, kuyruk ucu siyahtır. Çok iri gövdelidirler. Hem süt verimi, hem et verimi çok yüksektir. Besi tutma özelliği en üstün ırklardandır. Türkiye'nin her yerine yayılmıstır. Her iklime ve her bölgeye kolayca uyum sağlar.

   

SİMMENTAL

Aslen İsviçre menselidir. Alaca renklidir. Gövdesinde kaplayan derinin sarı-beyaz veya kırmızı beyaz parçalardan alacası vardır. Baş beyaz olup, sarı veya kırmızı beneklidir. Tırnakları ve bedeni sağlamdır. Çok iri yapılı, sırtı uzun, göğsü ve sağrısı genistir. Besi hayvanı olarak çok elverislidir. Çabuk besi alır, et verimi yüksektir.