İPEKBÖCEKÇİLİĞİ


İPEKBÖCEĞİ HASTALIK VE ZARARLILARI

 

İpekböceği hastalıkların tedavi imkanı yoktur. İpekböceği hastalıkları bulaşıcı ve bulaşıcı olamayan hastalıklar olmak üzere ikiye ayrılır.

            Bulaşıcı hastalıklar : Virus hastalıkları, bakteriyel hastalıklar, mantariyel hastalıklar ve nosemadır. Bulaşıcı olamayan hastalıklar ise daha çok çevre kirliliği sanayi gazlar, tarımsal ilaçlardan meydana gelen zehirlenmelerdir.

            Hastalığa yakalanan ipekböceklerinin tedavisi çok zor olup ekonomik bir tedavi yöntemi de yoktur. Bu nedenle daha çok koruyucu tedbirler kullanılır. Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın yegane yolu dezenfeksiyondur. Dezenfeksiyon ile hastalığa neden olan mikroplar ipekböceği beslenme ortamına yaklaştırılmamış olunur. Dezenfeksiyon işlemi beslenme öncesinde ve beslenme sonrasında sürekli uygulanan işlemlerle mümkündür.

 

             
 

Dezenfeksiyon için formaldehit ve taze olarak hazırlanmış sönmüş kireç kullanılır.  Formaldehit beslenme öncesinde ipekböceği besleme ortamına uygulanan kimyasal bir maddedir. Formaldehit uygulaması ile ortamda bulunan bütün hastalık etmenleri yok edilir. Beslenme esnasında ise beslenmekte olan ipekböceklerinin üzerine taze sönmüş kireç tozu serpilir.  Uygulanacak olan kireç tozu ipekböceği larvalarının deri değişim dönemlerinde yani uyku dönemlerinde (% 20 sinin uykudan uyanmış olduğu dönemde) kullanılır. İnce bir tabaka halinde larvaları üzerine serpilir.

      

İpekböceği hastalandıktan sonra tedavi edici ekonomik bir yöntem yoktur. Hastalıklardan korunmak için;

-ortamın nem ve sıcaklık değerlerinin iyi ayarlanması gerekmektedir.

-Patojenlerin artmasına sebep olan ipekböceği artıklarının da ortamdan uzaklaştırılması gerekmektedir.

-Beslenme tablalarında aşırı miktarda larva bulundurulmamalı

-beslenmede kullanılacak dut yaprakları pörsümüş, kızışmış,bozulmuş ve kurumuş olmamalı

-Larva ve kelebeklerin yaralanmasına yol açıcı uygulamalardan kaçınılmalı

 

İpekböceklerinde görülen en yaygın hastalıklar şunlardır.

 

1-Sütleme

2-Baygınlık

3-Kireç hastalığı

 

SÜTLEME: ; Etli böcek veya irinli böcek olarak isimlendirilen sütleme hastalığı bir virüs hastalığıdır.

Başlıca etmeni kirli ve kızışmış yapraklar ve aşırı rutubettir. Alçak tavanlı ve havalanması uygun olmayan yerlerde daha çok görülür. Hastalığa yakalanan böceklerin boğum araları şişer ve bu boğumlarda iltihap oluşur. Hasta böceklerin ayaklarından biri koparılırsa süt renginde bir sıvı akar.

 

 

BAYGINLIK: Bakteri hastalığıdır. Aşırı sıcak ve rutubetli ortamlar başlıca etmenidir. Hastalanan böceğe ilk bakıldığında baygın gibi hareketsiz yatar. Dokunulduğunda vücudu ilk başlarda süngerimsi daha sonraki zamanlarda içi boşmuş gibi bir yapı kazanır. Ölü böcekler ilk başlarda kızılımsı bir renkte iken ortamdan uzaklaştırılmaz ise siyahımsı bir renk alır.

 

KİREÇ HASTALIĞI: Bir mantar hastalığı olup aşırı rutubetli yerlerde yaygın görülür. Besleme yatağında oluşan mantar vücuda girerek böceğe zarar verir.

   Hastalanan böcek başlarda pembeye yakın bir renkte olur. Sonrasında mantar sporları vücudu kaplayarak sertleştirir. Sonraki aşamada beyaz, sarı veya yeşil bir renk alır. Böcekte görülebildiği gibi koza örme esnasında hastalanan böceklerin kozalarını da mantar sararak kozayı sertleştirir.

   Böcekler hastalıkları ilk yaşlarda kaptığı zaman bile yansıması özellikle 5. yaşın sonlarına doğru olur. Hastalan böcek küne kenarlarına gelerek kendini yere atar. Ama buralara gelirken dolaştığı yerlere dışkısıyla, vücudundan akan sporlar ile veya yapraklara olsun böceklere olsun sürtünmeyle hastalığı bulaştırır.

 

                Hastalıklardan korunmak için istenen optimum besleme şartlarını sağlamak, sık hastalık kontrolleri yaparak hasta böcekleri bir an evvel ortamda uzaklaştırmak, hasta böceklerin görüldüğü yerlerdeki olası mikropları( küne temizleme ve toz kireç uygulaması yaparak) ortamdan uzaklaştırmak gerekmektedir. Böyle bir müdahelede bulunulduysa besleyicinin de kendi temizliğine dikkat etmesi gerekmektedir.

Besleme başlamadan önceki formaldehit ile dezenfeksiyon mutlaka yaptırılmalıdır. Uykulardaki ve 5. yaştaki toz kireç uygulamaları mutlaka yapılmalıdır.

 

Zaralılardan en büyük zararı karınca vermektedir. Bunun yanında fare, yılan, kertenkele, kuşlar, tavuk vb. hayvanları sayabiliriz.

         Bu zararlıların besleme yerine girişi engellemeli, pencerelere mutlaka sineklik benzeri önlemler alınmalıdır. Kerevet ayaklarını içi su dolu kaplara oturtarak karıncanın yukarı çıkmasını engelleyebiliriz