İPEKBÖCEKÇİLİĞİ


İPEKBÖCEĞİNİN HAYATI

 

         Ülkemizde yetiştirilen ipekböceği türü univoltin olup kuluçka dönemleri 11-24 gün arasındadır. İpekböceği kelebekleri yumurtalarını bıraktıktan 3-4 gün sonra ölürler. Yumurtalar toplu iğne başı şeklinde olup 2000 tanesi 1 gr ağırlığındadır.

           
           Yumurtalardan çıkan larvalar koyu kahverengi ve siyah renklidir. Üzerleri tüylerle kaplı olup boyu 3 mm uzunluğundadır. Zamanla renkleri açılır ve üzerlerindeki tüyler dökülür.
   

         İpekböceğinin ömrü 8 haftadır. Yumurtadan koza örme safhasına kadar 25-30 gün geçer. İpekböceği sadece dut yaprağı yiyerek beslenirler. Ömrü boyunca 4 defa uyku haline geçer ve 4 defada deri değiştirir. İki uyku devresi arasında geçen süreye 1.yaş denir. Böylece ipekböceğinin 5 yaş devresi bulunur.5.yaşta 1.yaştaki ağırlıklarının 8-11 katına ulaşır. 5.yaşta iştah azalır ve tırtıllar şeffaflaşır. 5.yaşın sonunda yaprak yeme işi dolayısı ile beslenme biter ve tırtıllar başlarını yukarıya kaldırarak askıya çıkacak yer ararlar.


       Uygun askı bulan tırtıllar buraya tırmanarak koza örmeye başlarlar. Koza ipekböceğinin ağzından çıkan tek parça ipek protein yapılı ipten oluşur.. İpin uzunluğu1.5-2 km dir. Organik bir yapıya sahip olan koza ipi aynı kalınlıktaki bir çelikten 3-4 misli daha dayanıklıdır.

   

   Kozaya tırtıl olarak giren ipekböceği kelebek olarak çıkarlar. Kozadan kelebek olarak çıkan ipekböceği ne uçar nede beslenir. Dişi ve erkek kelebekler kozadan çıktıktan sonra birbirlerini bularak çiftleşirler. Çiftleşmeden sonra dişi kelebekler hemen yumurtlamaya başlar. Yumurtalar gelecek yıla kadar tohum halinde bekler ve ilkbaharda tekrar canlanarak ipekböceği yaşamı tekrar başlar.