İPEKBÖCEKÇİLİĞİ


İPEKBÖCEĞİNİN YUMURTA TEMİNİ VE İNFİCAR

     

İpekböceği tohumları (yumurtaları), KOZABİRLİK tarafından üreticilere inficar ettirilmiş olarak (kuluçka işlemi gerçekleştirilerek) hayvancılık desteklemeleri kapsamında,  ücretsiz olarak verilmektedir.

İpekböceği tohumları, Akdeniz ve Ege bölgelerinde (Alanya, Hatay, Muğla, İzmir...) Nisan ayı başında diğer bölgelerde Nisan ayı sonunda inficar ettirilerek üreticilere teslim edilmektedir.  

İNFİCAR (KULUÇKA)

Tohumlar ilk 6-7 gün sürekli karanlıkta, 6. - 7. günden sonra 18 saat ışık, 6 saat karanlıkta tutularak böceklerde toplu çıkış sağlanmaktadır. Bu uygulama sabah 04:00’te ışıkların yakılıp, gece saat 22:00’de ışıkların kapatılmasıyla gerçekleştirilir. Tohumların ağarmasıyla üzerine 1mm2 örgülü tül serilip, çıkan böcekler dağılmasın diye pelür kağıtla üzerleri örtülmektedir. İnficarda böceklerin çıkışı 9. gün kılavuz böceklerin çıkışıyla başlar.  Kılavuz böceklerin çıkışından 2 gün sonra yani 11. gün çıkış tamamlanır ve böcekler günün erken saatlerinde üreticilere teslim edilmektedir.

İpekböceği besleyecek;  Ege ve Akdeniz bölgelerindeki üreticiler, en geç 25 Mart tarihine kadar, Diğer bölgelerdeki üreticiler en geç 20 Nisan tarihine kadar,  İpekböceği tohumu talebinde bulunmaları gerekmektedir. İpekböceği tohum talepleri, Kozabirliğe, Kooperatiflere, Tarım İlçe Müdürlüklerine veya üretim yapılan bölgelerde görevlendirilecek personele bildirilir.