LAHANA TURŞUSU YAPIMI

 

 

Malzemeler

3 kg. beyaz lahana

1.5 su bardağı üzüm sirkesi

3 tepeli yemek kaşığı kaya tuzu( salamuralık)

1 avuç nohut

1 yemek kaşığı şeker

5-6 iri diş sarmısak

Ayrıca doğranmış lahanayı ovmak için 2 yemek kaşığı tuz

 

Yapılışı

            Lahanayı akşamdan istediğiniz büyüklükte doğrayın üzerine iki kaşık tuzu atıp harmanlayın

Üzerini örtüp sabaha kadar bekletin. Sabahleyin lahanaların içine sarımsakları ikiye veya üçe bölüp atın. Arzuya göre havuçta atabilirsiniz. Yeniden karıştırıp, kaynar suyla çalkaladığınız ve dibine nohut attığınız cam kavanoza lahanaları sıkıştırarak bastırınız. Dibinde biriken lahananın suyunu turşuya katmayın ki turşu ağırlaşmasın

Üzerine sirke ve ağzını kapatacak kadar suyu koyup 20 dakika kadar bekletiniz. Bu işlemi lahanayı ovduğumuz tuzun suya çıkması ve tuz ayarını daha iyi yapabilmek için uyguluyoruz Bu süre sonunda kavanozdaki suyu bir kaba süzüyoruz.(lahanalar kavanozda kalacak)

Bu suya tuzu şekeri katıp karıştırıyoruz Elinizle karıştıracaksanız, elinizin temiz olmasına dikkat edin ki turşuda bakteri üremesin. Hazırladığımız suyu yavaşça lahanaların üzerine dökün. Hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. Ağzına temiz bir poşet geçirin ve kapağını sıkıca kapatın. Güneş almayan bir yerde ortamın sıcaklığına göre 2 veya 3 hafta kapağını açmadan bekletin. Turşuyu açtıktan sonra mutlaka serin bir yerde bekletin ki ağırlaşma olmasın.