Balık Otu Bitkisi (Anamirta cocculus)

 

 

ZEHİRLİ BİTKİLER ANA SAYFA...

 

BALIK OTU

 

Cava'da ve Malabar'da yetişen ve zehirli meyvesiyle balıkları sersemleterek yakalamaya yarayan zehirli bir bitkidir. 50 santim boyundadır. Dalları yeşil ve tüylüdür. İlaç olarak yaprak ve çiçekleri kullanır.

Menispermaceae familyasındandır. Hablü’l-Hilal de denir, ve Endenozya’da yetişen, zehirli meyveieriyle tanınan, tırmanıcı, sarılıcı bir ağaççıktır. Meyveler 7-10 mm uzunluğunda, sert kabuklu ve siyahımsı-gri renklidir. Kokusuzdur, ancak çok acıdır. Balık otu denmesine sebep balık avında kullanılmasıdır. Balık otlu ekmek içini ya da solucanı yutan balıklar sersemleyerek su yüzüne çıkar ve bunlar kolaylıkla toplanır. Avrupa’da bu yolla balık avlanması 16. yüzyılın başlarında yasaklanmıştır.

Bileşiminde reçine, sabit yağ, başta pikrotoksin olmak üzere acı maddeler bulunur. Balık otunun meyvesi eskiden şerit ve kurt düşürmek, sara nöbetlerini azaltmak için az dozda dahilen kullanılırdı. Ancak bu yol genellikle ölümlere yol açtığı için vazgeçilmiştir İdrar söktürücü, terletici etkilerinin olduğu da bildirilmektedir.